SKILL&ART a Biztonságos Kikapcsolódásért


A projekt két kiemelt célcsoport, a fiatalok és az idősek részére kívánt kompetencia-fejlesztő képzési programot és alkotóművészeti tevékenységre irányuló biztonságos szabadidős kikapcsolódási lehetőséget nyújtani.

I. 65 év feletti idősek részére„Vigyázat Csalók” című idősek kiszolgáltatottságát és áldozattá válásának lehetőségeit bemutató előadást sikerült Hajdú-Bihar megye 8 rendészeti illetékességi területén bemutatni. A bűnmegelőzés témájú színdarab az idősebb korosztályhoz kívánt a bűncselekmények áldozattá válásának megelőzéséhez hasznos információkat eljuttatni. Az áldozatvédelmi előadás az idősekre leselkedő veszélyeket mutatta be humoros, élményszerű formában, figyelemfelkeltő célzattal.

A szemléletformáló és az egyének felelősségét hangsúlyozó darabot a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház művészei mutatják be.

A színdarab az alábbi településeken élő időseket kívánta elérni és tájékoztatni: Balmazújváros, Berettyóújfalu, Debrecen, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúnánás, Hajdúszoboszló, Püspökladány.

A tervezettek szerint 8 alkalommal került bemutatásra a színdarab és összességében 414 fő vett részt a programon.

II. 14-18 éves fiatalkorúak számára az elkövetővé- és áldozattá válás megelőzése érdekében kívántunk kihívást és újszerű élményt nyújtó, tudásbővítő szabadidős programokat és kompetenciafejlesztő képzéseket szervezni. A hatékony kortárssegítés érdekében széles kínálatot biztosítottunk. A népszerű és innovatív kezdeményezést a BSZC, a DSZC, a Debreceni Tankerület és a Berettyóújfalui Tankerület, valamint tagintézményei számára tettük elérhetővé. Vidéki fiatalokat fogadó kollégiumokban valósítottuk meg az érzelmi intelligencia szintet és önismeretet növelő képzéseket, valamint a biztonságos szabadidős programokat.

1/ Kortárssegítő prevenciós oktatást tartottunk 12 alkalommal, összesen 239 fő számára.

2/ IMPRO-Klub: drámapedagógia élményprogramot szerveztünk a Van Gogh Füle Alternatív Színházi Műhely közreműködésével. Célunk a fiatalokat érintő bűnügyi szituációk játékos feldolgozása, az átélt szimulációs áldozati vagy elkövetői élmények átbeszélése, jogi és erkölcsi következményeinek megismertetése. Összesen 9 alkalommal tartottunk foglalkozást, melyen 196 fő vett részt.

3/ Szintén közösségi élményprogramnak szántuk a Slam Poetry vetélkedőt. A műfaj újszerű, verses formában fogalmazza meg napjaink életének és működésének olykor vicces, máskor fanyar humorú, társadalomkritikáját. Célja a kritikai gondolkodás fejlesztése, aktuális és globális társadalmi jelenségek veszélyeinek megfogalmazása figyelemfelkeltő célzattal. A rendezvényen 10 fő adta elő saját szerzeményét. A lebonyolításban részt vett Somogyi Tibor és Mikos Ákos, országos Slam Poetry bajnokok és versenyszervezők.

4/ Önvédelmi bemutató és oktató program szervezésével kívántuk biztosítani az önvédelmi technikák oktatását. A fiatalok (különösen a lányok) határozottabb fellépést és veszélyhelyzetben alkalmazható kommunikációt és önvédelmi technikákat tanulhattak a rendőrség szakembereitől. A programban részt vett 150 fő középiskolás.

5 / Szabadidős program és önismereti foglalkozás volt a grafológiai íráselemzés – mit árul el rólam az írásképem. Ezt a klubfoglalkozást 3 kollégiumban kívántuk megtartani összesen 9 alkalommal, mely felkeltette 138 fő fiatal érdeklődését. A személyiségfejlesztő, önismereti foglakozások rálátást adtak az íráskép és a személyiségjegyek összefüggéseire.

6/ A HBMRFK közreműködésével bűnmegelőzési fórum beszélgetéseket szerveztünk 6 kiválasztott oktatási és nevelési intézményben 340 fő részére.  Célja volt a fiatalok sérelmére elkövetett esetek és a fiatalok által elkövetett bűncselekmények előfordulásának csökkentése, megelőzése. A tájékoztatás kiterjedt a bűncselekmények és szabálysértések eseteinek megismertetésére, a közlekedési balesetek elkerülésére, továbbá szemléletformáló hatású információk átadására.

7/ Iskola-rádió program sorozatot indítottunk az erőszakmentes kommunikáció népszerűsítéséért. A kampány során rádió spotok kerülnek kidolgozásra, melyeket elérhetővé teszünk a DSZC, BSZC és a bevont középiskolák számára, melyet így 18.182 fő hallhatott.

A továbbiakban 2022-ben tervezzük a program folytatását, BM-22-P-0037 „IMPULZUS – Nyomoz a suli” projekt keretében prevenciós célú oktatások és élményprogramok megvalósítását, továbbá Debrecenben egy „nyomozó szoba” kialakítását.

 

A TÁMOGATOTT TEVÉKENYSÉG A BELÜGYMINISZTÉRIUM ÉS A NEMZETI BŰNMEGELŐZÉSI TANÁCS TÁMOGATÁSÁVAL VALÓSUL MEG.



VISSZA